. Premier League - Belarus | EarnBet
go top

Soccer Livescore - Live Scores, Soccer Results, Standings

UPCOMING MATCHES

Home Away
2019-11-24
11:00 BATE Din. Minsk
11:00 Brest Vitebsk
11:00 Dnyapro Zhodino
11:00 FC Minsk Shakhtyor Soligorsk
11:00 Gorodeja FC Gomel
11:00 Neman Energetik-BGU
11:00 Slavia Mozyr Isloch Minsk
Cancl. Torpedo Minsk Slutsk

Premier League

belarus - 2019

# Team P W D L GS GA GD Pts Recent Form
1 Dinamo Brest 28 21 6 1 66 21 +45 69 DDWWW
2 BATE 28 20 4 4 56 20 +36 64 WLWDD
3 Shakhtyor 28 19 5 4 58 20 +38 62 WDWDL
4 Dinamo Minsk 28 15 5 8 42 33 +9 50 WLDDL
5 Isloch 28 13 7 8 41 33 +8 46 DWDWD
6 Torpedo BelAZ 28 13 6 9 39 32 +7 45 LWDLL
7 Gorodeya 28 12 8 8 29 25 +4 44 DWWWL
8 Luch Minsk 0 0 0 0 0 0 +0 0
8 Neman Grodno 28 10 5 13 26 34 -8 35 WLWWL
9 Minsk 28 8 8 12 34 43 -9 32 LWLWW
10 Vitebsk 28 8 7 13 24 36 -12 31 LLDWL
11 Slavia 28 8 7 13 31 40 -9 31 LWDDL
12 Energetyk-BDU 28 7 8 13 46 62 -16 29 WWDLW
13 Slutsk 28 7 7 14 24 45 -21 28 DLDLL
14 Dnyapro 28 7 6 15 27 36 -9 27 LWLDW
15 Gomel 28 5 8 15 38 48 -10 23 WLLDD
16 Tarpeda 28 1 3 24 4 57 -53 6 LLLLL
# Team Player Goals
1 Energetyk-BDU I. Shkurin 17
2 Gomel V. Kvashuk 13
3 Dinamo Brest P. Nekhajchik 12
4 BATE S. Dragun 11
5 Slutsk Y. Schikavko 11
6 Vitebsk K. Vergeychik 11
7 Dinamo Brest D. Laptev 11
8 Gorodeya D. Lebedev 11
9 Vitebsk A. Matveenko 11
10 Shakhtyor N. Yanush 11
11 Shakhtyor E. Bakaj 10
12 BATE M. Skavysh 10
13 Isloch M. Yansane 10
14 Isloch A. Makas 10
15 Energetyk-BDU V. Sadovskiy 9
16 Gomel R. Bolov 9
17 BATE I. Stasevich 9
18 Minsk O. Vasyliev 9
19 Dinamo Brest O. Khoblenko 8
20 Shakhtyor D. Bodul 8
21 Dinamo Brest P. Savitskiy 8
22 Isloch D. Komarovski 8
23 BATE M. Ivanić 7
24 BATE B. Dubajić 7
25 Minsk I. Bakhar 7
26 Neman Grodno V. Zhukovski 7
27 Dinamo Minsk D. Bilonog 6
28 Shakhtyor Y. Kovalev 6
29 Dinamo Minsk V. Khvashchinskiy 6
30 Torpedo BelAZ B. Myshenko 6
31 BATE N. Signevich 6
32 Torpedo BelAZ V. Klimovich 6
33 Dinamo Minsk Y. Zubovich 5
34 Torpedo BelAZ M. Obradović 5
35 Luch Minsk R. Gribovski 5
36 Shakhtyor V. Gromyko 4
37 Torpedo BelAZ V. Gorbachik 4
38 Minsk D. Antsilevski 4
39 Slavia M. Slyusar 3
40 Slutsk A. Dudik 3
41 Energetyk-BDU H. Mosahanian 3
42 Torpedo BelAZ A. Solovey 2
43 Vitebsk A. Stargorodskiy 2
44 BATE A. Saroka 2
45 Dinamo Minsk K. Fatai 2
46 Neman Grodno G. Alykulov 1
47 Gorodeya R. Volkov 1
48 Shakhtyor N. Antić 1
49 Tarpeda A. Dzhigero 1
50 Torpedo BelAZ S. Bukorac 1
51 Neman Grodno G. Kantaria 1
52 Neman Grodno A. Legchilin 1
53 Neman Grodno Y. Nandapos;Djeng 1
54 BATE D. Baga 1
advertisement